Základní výbava pro začínající rybáře

Zájem o rybaření se obvykle dědí v rodinách, nejčastěji z otce na syna. Jak známo, ratolesti své rodiče pozorují, jsou jim vzorem, a rybářské náčiní je nesmírně láká k prozkoumání. A tak brzy nastane vhodný okamžik k tomu, aby i malý kluk disponoval svojí vlastní výbavou. Co kromě prutu, vezírku a podběráku rybáři potřebují?
rybářský prut.jpg

Navijáky

Těch existuje mnoho druhů a při jejich výběru je třeba nechat si poradit zkušeným kolegou. Vyrábí se se zadní a přední brzdou, s dvojitou nebo jednoduchou kličkou, a liší se i velikostí podle lovených ryb a rozsahu lovného revíru. Např. na štiku při lovu přívlačí potřebujete robustnější naviják, než např. na okouny. Pro velký revír musíme dbát na větší průměr navijáku, resp. jeho cívky, která musí navléknout delší návazek (vlasec) .
chlapec u rybaření.jpg

Návazky

Materiálem k navazování je nejčastěji vlasec, ale neplatí to striktně pokaždé, např. na sumce a při technice vláčením využijete tzv. pletenku s koncovým návazcem z jiného materiálu. Tím mohou být fluorokarbonová vlákna, šňůrky atd. Nosnost návazců je opět udávána hmotností lovených ryb a také platí, že u dalekých náhozů je třeba silnější vlasec, který snese vynaloženou sílu při švihu prutem. Pro velké a těžké ryby musíte zvolit větší průměr vlákna.
holky při rybaření.jpg

Bižuterie

Obecně se této výbavě říká bižuterie. Jsou to nejrůznější karabiny, háčky, plastové hadičky, obratlíky, třpytky. Všechny tyto výrobky jsou konstruovány s ohledem na velikost, resp. hmotnost úlovku. Pamatujte na to, že u těžších ryb musí bižuterie snášet značný nápor, ryby se brání, hází sebou, zápasí o život s někým, kdo je silnější. Zvláště velké kusy dravých ryb dávají bižuterii pořádně zabrat.

Zátěž

Existují techniky rybolovu, bez kterých se neobejdete bez zátěže – tzv. olůvka. Dopraví nástrahu tam, kam je třeba. Rychle a razantně. Nasazení olůvek vychází z fyzikálních zákonů setrvačné a gravitační síly – čím delší nához, tím těžší zátěž musíte zvolit.

Doplňky

Nejsou sice úplně základním vybavením, nicméně se mohou hodit, neboť rybářům usnadní pohyb v terénu. Rybařina nemusí být jen o nudné stereotypní a obtížné rutině. Patří sem vidličky na pruty, krabice na olůvka a bižuterii, čelová baterka, univerzální zavírací nůž, číhátka, křesílko při lovu na položenou, kalhoty prsačky pro pohyb ve vodě a mnoho dalších doplňků.

Author: