Vítejte ve světě 3D tisku!

Posun člověka od obdělávání pole jednoduchými nástroji, které si vlastnoručně, a ještě k tomu s velkou námahou vyrobil, po průmyslovou revoluci, kdy se poprvé objevuje věc jako telegraf anebo telefon až po dnešní dobu, kdy již téměř nejsme zvyklí na to, si něco vyrobit od samotného začátku, vypěstovat, nebo jen vyřešit problém s tím, jak ohřát vodu, v případě, že vypadne elektřina, je téměř neuvěřitelný. Modernizace postupuje opravdu rychlostí blesku a je nemožné stíhat registrovat všechny novinky na trhu.

program 3d tisk

Jednou takovou poměrně nedávnou novinkou jsou i 3D tiskárny. Na jejich samotných začátcích většině lidí zůstával rozum stát nad tím, jak je možné, že z tiskárny vyleze předmět, který má prostorové rozlišení, a ještě k tomu se dá použít i v běžném životě. A o jejich začátečních cenách ani nemluvě. S již zmíněnou rychlostí modernizace, se dnes už ale jedná o poměrně starou technologii, která je již navíc i cenově dostupná pro normálního vydělávajícího člověka. Věděli jste ale, co všechno již dokážou a jak dalekou cestu ušly od toho, kdy jim trvalo vytisknout malinkatou věcičku i několik hodin?

Návrh domu - 3d tisk

S využitím technologie 3D tisku se dnes již můžeme setkat v téměř každém odvětví. Je tak tedy velice těžké vybrat, čím vlastně začít. Tak co třeba architekturou, kde se využívá už nějakou dobu. Ze začátku se jednalo hlavně o pomoc při výrobě jednotlivých součástek, anebo například částí domů a jiných staveb. Dnes už je běžnou záležitostí, že se vezme tiskárna a s její pomocí se vytiskne rovnou celý dům anebo dokonce most. I když se může zdát, že je tento způsob práce velice finančně náročný a vůbec se nevyplatí, často tomu bývá naopak. Jako bonus se ještě přišlo i na to, že při jejím používání se spotřebuje mnohem menší množství materiálu a také pomocné síly. Dalším odvětvím, o němž se zmíním je automobilový průmysl. V menší míře se setkáváme s tiskem náhradních komponentů a nejrůznějšího vybavení a doplňků i do běžných značek aut. Chtěli-li bychom se ale vrhnout na něco trochu víc luxusnějšího, dozvíme se, že první automobil, který byl vytisknut kompletně celý, se na silnici vyskytovala již před šesti lety. Tento typ dokázal vyvinout maximálně šedesát kilometrů v hodině. V posledních letech už se ale povedlo vytisknout i pořádně vytuněný sporťák.

Vůbec největší uplatnění a nejdůležitější postavení hraje 3D tisk ale ve zdravotnictví. Lékaři už s jeho pomocí zachránili ne malé množství životů a rozzářili nespočet tváří. Tito pomocníci totiž již v naprosté pohodě vytvoří pomůcky a nejrůznější implantáty, násady, klouby a další, přímo na míru. Velkým úspěchem bylo také vytvoření umělého funkčního srdce anebo cév. V dnešní době corona krize se také ukázaly jako nenahraditelné, a to hlavně při výrobě respirátorů a štítů. V brzké budoucnosti se také můžeme těšit na to, že pro ně budeme mít i místo v našich kuchyních, protože již nyní můžeme zavítat do restaurací, kde se o celé menu starají tiskárny. Vítejte ve světě 3d tisku !

Author: