Posteli, prostři se

Jedním z nich je kromě správné a kvalitní matrace také výběr lůžkovin. Jednak přikrývky a polštáře a pak také povlečení. To základní, na které vždy uleháme, je prostěradlo. Patří také k těm kusům povlečení, které musíte nejčastěji měnit. Jednak na něm ulpívají často různé fleky, které jdou ne vždy dobře vyprat, a pak se také časem prodře nebo potrhá, určitě dříve než povlak na pokrývku, či polštář.
nohy u prostěradla.jpg
Dnes vidíme na pultech obchodů a v nabídkách na internetu převážně prostěradla napínací, s gumou kolem dokola, aby dobře držela na matraci a rychle se převlékala. Ty slouží již opravdu pouze ke svému účelu. Klasickými prostěradly – bavlněnými plachtami se člověk mohl za horkých letních dní také přikrýt a starší vyřazené kusy posloužily dobře jako hadr do dílny nebo na přikrytí nábytku při malování.
Prostěradla mají různé rozměry podle toho, zda je potřebujeme do dětských postýlek nebo na jednolůžka, či dvoulůžka. Klasický rozměr na dvoulůžko je 180/200 x 200 a na jednolůžko 90×200.  Počítá se také s dnes stále populárnějšími vysokými matracemi, proto můžete koupit i speciální atypické rozměry prostěradel, které se speciálně na tyto matrace hodí nebo jsou určena pro širší lůžka.
polštáře s pruhy.jpg

Prostěradla podle materiálu

·         Jersey
Asi nejpopulárnější druh. Při koupi je třeba dávat pozor na gramáž, aby nebylo příliš řídké a brzy se neprošoupalo.
·         Froté
Ideální na zimní měsíce, bude vás zespodu hezky hřát.
·         Bavlněné plachty
Dnes k vidění u prarodičů nebo v hotelích a penzionech.
·         Mikroflanel a mikroplyš
Vyrobená z mikrovlákna, velmi příjemná na dotek a hřejivá. Ideální na zimní měsíce.
Mezi prostěradlo a matraci můžete ještě použít chránič matrace, který se využívá hlavně u menších dětí nebo starších lidí, kteří mají problém s pomočováním. Ušetří vám práci s praním povlaku matrace a matraci ochrání a umožní její delší používání.

Author: