Kočárek – zábava malých šlechticů

Historie kočárku sahá až do opravdu dávných dob. Kdysi dávno ženy neměly tu možnost vozit dítko v kočárku nebo nějaký kočárek vůbec vlastnit. Děti se hodně nosily, a když už dítko žena nebyla schopná unosit, začaly se používat šátky nebo nůše.
Postupem času začaly vznikat různé verze nosítek, které by byly pohodlné jak pro rodiče, tak i pro dítko.
kočárek antický
Experimentovalo se také mnohdy s různými vozíky či trakaři. Z prvu tedy byly určeny pouze pro zábavu ale později se začaly vytvářet vozítka, která by byla skvělým pomocníkem pro malé děti.
První kočárek byl proveden v roce 1733 pro vévodu z Devonshire, jako zábava pro jeho děti. Později se výroba kočárku velmi rozšířila. Vyráběly se většinou na zakázku.

Zajímavostí je, že kočárky se vyráběly pouze jako dvou nebo tříkolové, jelikož čtyřkolové nesměly jezdit po chodnících. Později se ale ukázalo, že pro společnost jízda kočárku po chodníku nepředstavuje žádnou hrozbu a tak byl zákaz zrušen.
Hodně významné byly kočárky i v Americe. Královna Viktorie si nechala udělat tři a rozpoutala tím kočárkovou mánii. Ti, kteří byli bohatší a něco znamenali, bez kočárku pro své dítě nemohli existovat.

Kočárky byly tak oblíbené, že se časem začaly vyrábět i pro panenky.
Do Česka se kočárky sice dostaly později, ale i tak si našly své uplatnění.
Je možné, že časem začala vznikat i domácí výroba kočárků. Ti, kteří byli šikovnými kutily si je dokázali vytvořit sami a jednalo se vždy o opravdový unikát.

Po první světové válce se kočárky dostaly i mezi chudou společnost. Po druhé světové válce byla na chvíli výroba kočárků omezená, jelikož nebylo dostatek financí a materiálu.
Když se výroba zase rozběhla, vznikaly už i kočárky, které se daly pohodlně složit do automobilu. Byly lehčí a vypadaly zase o něco lépe.
V dnešní době na trhu najdete nespočetně mnoho kočárků. Můžete si vybírat z velké barevné škály, různých druhů a všeho možného co vás jen napadne.
kočárek proutěný
Je opravdu vidět že kočárky si jako jedna z mála věcí své uplatnění našly a to až do dnešní doby.
Pokud byste se chtěli dozvědět ještě více informací, neváhejte navštívit .

Author: