Nesmeky se začínají stávat běžnou zimní výbavou

Zima je zrádná. Ráno může být slunečný den, venku suché silnice i chodníky, po sněhu ani památky, a navečer začne mrholit a chodník se pokryje ledovou krustou. Bez nesmeků je pohyb po takovém povrchu doslova o život. A zlomenina krčku ve vyšším věku může být pro starého člověka přímo osudová.
Přitom je řešení tak jednoduché. Nesmeky jsou jakési speciální návleky, které podrážku boty vybaví hroty, a ty se do ledové vrstvy bezpečně zaseknou. Uklouznout na nich nemůžete. Konstrukce nesmeků se přizpůsobila různým způsobům využití. Například ve městě využijete nesmeky s hroty na špičce boty. Nazouvání a sundávání takového nástavce je přitom velmi snadné a tak jej pohodlně ve městě vyzujete, např. před vstupem do obchodu. Drobné potíže nastávají při chůzi z kopce a do kopce, kdy se musí došlapovat jen na špičku.
boty na led

Nesmeky s hroty ve špičce, nebo po celé ploše chodidel

Vyrábí se i nesmeky s hroty po celé ploše chodidla a ty už je možné použít i v obtížnějším terénu, např. při rekreačním pobytu na horách, nebo při vysokohorské turistice. Cena nesmeků vždy odpovídá jednak kvalitě výrobku, a samozřejmě jejímu provedení. Jednoduché modely pro chůzi po městě s hroty usazenými v obyčejném pryžovém pásku se dají pořídit zhruba kolem 200 korun. Speciální pryžové nesmeky určené nejen pro chůzi, ale i pro běh, mají jiné požadavky na pevnost, a vychází cenově od 600 do 1000 korun.
Lidé, kteří tráví běháním venku spoustu času a neomrzí je to ani v zimě, si mohou zakoupit běžeckou obuv s hroty, jedná se o jakési zimní tretry, ve kterých jsou hroty usazeny pevně a nemohou se ztratit. Milovníci outdoorových zimních běhů do vrchu je používají standardně.
horolezecké mačky

Do těžších terénů a extrémních podmínek mačky

Turistika v nestabilním terénu s velkým převýšením je v zimě velmi zrádná a tam se už neobejdete bez maček. Vyrábí se několik druhů. K výšlapům v méně náročném prostředí, např. na rovných stezkách, kde stéká voda po stráni a částečně se na cestě mění v led, postačí tzv. mini mačky. Problematická je v nich ale chůze po kamenech. Mini mačky pořídíte zhruba za 1000 korun.
Klasické mačky do obtížných horských terénů a ledových polí, kde je nutné stoupat i do strmých svahů, jsou již výbavou poměrně drahou, ovšem jejich cena tomuto provedení odpovídá. Řemínkové mačky pro všechny druhy obuvi zakoupíte ve specializovaných obchodech za částku od 2 do 5 tisíc korun.

Author: