Jak zatočit s jarní únavou

Cítíte se „pod psa“? Jste unaveni, malátní, bez energie a nejraději byste nic neřešili a zalezli do postele? Není divu. Přišlo jaro, s ním se probouzí země a probouzející se země má skutečně velkou sílu! Nehledě na to, že jsme v zimě náchylní k různým onemocněním, chybí nám vitamíny, nedostatek pohybu, krátké dny s krátkým svitem a nedostatkem slunečních paprsků a nižší tvorba vitamínu D. Přiznejme si, někteří v zimě omezíme pohyb a fyzickou zátěž, tělo odpočívá, ale zároveň neomezíme příjem potravin a přijímáme spoustu nadbytečných kalorií. Přemíra sladkého, tučná jídla, bílá mouka, cukr. To vše přispívá k jarní únavě, kdy se cítíme naprosto vyčerpaní a bez energie. Může se přidat menší rodinná kolize, kterou bychom jindy přešli mrknutím oka, ale pokud je naše tělo oslabené tělesně, strádá i duševně. A i stres a negace jsou dalšími nepříznivými faktory, které podporují jarní únavu.
procházka u pole

Co s tím?

Již před příchodem jara zvyšte příjem vitamínů, a to nejraději v přirozené formě, v ovoci, zelenině. Máte-li odšťavňovač, máte zpola vyhráno, neboť tyto přístroje dokážou připravit čerstvou šťávu z ovoce, zeleniny i bylinek rychle a bez větší námahy. Čerstvé šťávy jsou přímo nabušeny vitamíny! A vaše rodina vás bude milovat za úžasné ovocné či zeleninové fresh  lahůdky plné vitamínů a enzymů. Můžete kombinovat ovoce se zeleninou a snížit tak podíl sacharidů.
holky u ohrady

Nic se ovšem nemá přehánět, pochutnávejte si umírněně a s citem.

V návaznosti na fresh šťávy je chvályhodné změnit i jídelníček. Vyměnit těžká zahřívací zimní jídla za lehčí stravování. Výborným pomocníkem je keramická klíčící miska, ve které

pohodlně a za pár dnů naklíčíte semínka, která máte rádi. Nám se osvědčila a milujeme naklíčené mungo, kterého chutná jako mladý hrášek. Čerstvé klíčky jsou velmi chutné a hlavně jsou nositeli bílkovin, minerálních látek, stopových prvků i hodnotných tuků. Klíčením se tyto látky aktivují a jejich obsah se mnohonásobně zvyšuje. Dopřejte si tuto dobrotu. Hrstka čerstvých klíčků denně pokryje vaši potřebu minerálních látek a vitamínů!

Doporučuji kupovat semínka v bio prodejnách či prodejnách se zdravou výživou, a to proto, aby nebyly znehodnocené anebo jinak chemicky ošetřené.  Čím budou kvalitnější, tím vyšší užitek z nich budete mít. Klíčit můžete např. špaldu, řeřichu, chia semínka, vojtěšku, ječmen, oves, kamut, hrách, cizrnu, neloupanou pohanku. A třeba najdete i další své oblíbené „klíčenky!“
šťáva z pomerančů

Jen si představte to probouzející se semínko, kolik síly a aktivity v sobě musí najít, aby poslalo klíček do světa! A tuto sílu vy následně předáte svému tělu.

A jakmile načerpáte sílu, neopomeňte se pokochat krásnou přírodou. Procházky na čerstvém vzduchu okysličí mozek, zelená barva symbolizuje revitalizaci, zdraví a dodává sílu. Proto rádi relaxujeme na zahradách, v lese, v přírodě. Nenechte se odradit mírnými deštíky, či měnícím se aprílovým počasím, vyrazte do přírody a nabijte si baterky.

Relax a klid v duši jsou dalšími důležitými pomocníky v boji proti jarní únavě.

Author: