Brigádníci jako skvělá pomoc nebo jako starost navíc?

V posledních pár letech má ČR poměrně dobrou nezaměstnanost. Dalo by se říci, že kdo chce, ten si práci najde. Volných pracovních pozic je opravdu spoustu a i bez maturity nebo znalosti cizích jazyků a počítačových dovedností, se dají najít slušně placené pozice.
pracovní tým.jpg
Díra na trhu práce
Vyvstává však nový problém. Na trhu práce je mnoho volných neobsazených pozic, na které se jen velmi těžko hledá pracovní síla. Jsou to většinou pozice s určitým druhem vyučení. Co však s tím? Pokud školy neprodukují dostatek vyučených studentů, kteří pak v daném oboru pracují, potom není řešení. Důsledkem je tedy to, že pokud například stavíme dům, jen těžko hledáme firmy nebo jednotlivce, kteří se na stavbě podílejí. Buď proto, že si říkají vysokou cenu, nebo vám své služby nabídnou až příští rok anebo, že zkrátka nejsou.
počítání peněz.jpg
Jako jakési „vysvobození“ pro zaměstnavatele s nedostatkem zaměstnanců můžou být brigádníci pracující na půl úvazku nebo na dohodu. Kteří vypomůžou, pokud máte nemocné zaměstnance, nebo pokud čerpají dovolenou. V tom tkví velká výhoda brigádníků. Další výhodou pro zaměstnavatele je i to, že pokud je brigádník zároveň student, mají částečnou slevu na dani, což je pro něj i brigádníka finančně výhodné. Plusem je i to, že brigádníkovi nemusí vyplácet žádné prémie, bonusy, stravenky nebo odstupné. Zároveň mu může také dát kdykoliv výpověď, pokud se mu jeho práce nelíbí.
Brigádníci však také představují značné riziko. Pokud jich například zaměstnáte více a budete na ně spoléhat, může se stát, že vám všichni dají výpověď a vy nebudete mít nikoho, kdo by práci prováděl. Poslední dobou se to děje čím dál, tím víc. Brigádníci nastoupí, zaučí se (což vás, jako zaměstnavatele, samozřejmě stojí peníze) a následně u vás skončí, protože je „tato práce nebaví“.
Řešení pro zaměstnavatele
Je tedy třeba takovým situacím předejít. S uchazečem si udělat pohovor stejně jako u pozice na HPP, zjistit jeho „minulost“ – tedy jaké brigády vykonával a jak dlouho. A na závěr uspořádat něco jako „jeden den v nové práci“, kdy se ještě před podepsáním smlouvy brigádník seznámí s tím, jakou práci bude provádět. Takto předejdete většině problémů. Hodně štěstí při hledání brigádníků!

Author: