Zvuková střelba

Sport utužuje nejen tělo, ale také duši. To se týká nejen lidí zdravých, ale také hendikepovaných. I lidé s hendikepem rádi sportují. Najdeme celou řadu sportů pro lidi s tělesným i smyslovým hendikepem. Co se týče těchto sportů, je zapotřebí nejen nezměrnou vůli a odhodlání ze strany hendikepovaného, ale také podporu a angažovanost ze strany zdravých lidí. Podpora zdravých lidí totiž rozhodně představuje pilíř.
střelná zbraň
Najdete opravdu značné množství sportů jak pro lidi se smyslovým, tak i pro lidi s tělesným hendikepem.
Jedním ze sportů pro nevidomé je zvuková střelba pro nevidomé. Jedná se v podstatě o český vynález. V této soutěži probíhají dokonce i soutěže. Co víc, zvuková střelba probíhá také v rámci biatlonu pro nevidomé.
 

Jak to tedy funguje?

Jak to funguje? Při této hře střelec nevidí. Má zakryté oči a to i v případě, že se jedná o člověka se zrakovým hendikepem. Proč? Jsou lidé zcela nevidomí a jsou lidé se zbytky zraku, kteří jsou schopni vidět kontrasty, v tomto ohledu by tedy byli ve výhodě. Střelec drží pistoli a poslepu míří na terč. Zvuková signalizace mu říká, jak je zaměřený bod v terči vzdálen od středu terče. Ve středu (na desítce) je tón nejvyšší, směrem k okrajům klesá.
Hra simuluje skutečnou střelbu. Pistole má v sobě kameru, která snímá terč, obraz pak posílá do počítače, který vyhodnocuje a dle pozice se vytvoří virtuální terč se zaměřeným bodem.
malá pistole
Samozřejmě vybavení není levné. Je důležité mít počítač s podpůrným programem pro střelbu a speciální pistole do portu USB.
Uživatele tímto způsobem zdokonaluje své sociálně rehabilitační dovednosti a také zdokonaluje vnímání zvukových podnětu, takže se zlepšuje více jeho orientace podle sluchu.
Zvuková střelba je dostupná obvykle v různých tyfloservisech nebo sportovních klubech pro nevidomé. Celonárodní soutěže se konají pravidelně několikrát do roka.

Author: