Staré bělidlo stále stojí na svém místě

Krásnou a dojemnou knihu, kterou bezesporu „Babička“ od Boženy Němcové je, asi četl každý z nás. Kdo ne, raději by se tím neměl příliš chlubit. V dobách minulých se často jezdívalo se školními výlety právě do Babiččina údolí. Tudíž je docela možné, že ti dříve narození toto tajuplné a zároveň kouzelné místo většinou navštívili.

vodní kolo a splav

§  Nejvíce navštěvovaným místem je Staré bělidlo.

§  Stále původní malý dřevěný domek, který už tu stojí přes dvě stě let.

o   Jen nábytek už je jiný.

o   Jedná se o repliku, která byla vyrobena přesně podle popisu paní Boženy Němcové.

Výlet do Babiččina údolí si ale naplánujte jako celodenní. Cesta je dlouhá sedm kilometrů a rozhodně stojí za to nevynechat ani jednu zastávku. Čeká na vás ticho a klid, což v dnešní době určitě pohladí naše duše. Nedaleký zámek Ratibořice vám jistě připomene krásnou a milou paní kněžnu, za kterou chodila babička na návštěvu i s dětmi. Zámek dnes patří státu a je možné zvolit buď malý nebo velký prohlídkový okruh.
babička a děda u domu

Místa, která k vám budou promlouvat

Pamatujete na pana mlynáře a jeho početnou rodinu? Zachovalý Rudrův mlýn nabízí mnoho zajímavého. Kromě jiného i vantroky. Jedná se o dřevěná koryta, kterými byla přiváděna voda do náhonu.

§  A rozhodně nenechávejte své děti doma.

§  Je tu pro ně připravena expozice veselých vodníků.

Navštívit je možné i Panskou hospodu, kde obsluhovala krásná Kristla. Původní ratibořická hospůdka se proměnila v polovině devatenáctého století na panský hostinec. Na jeho dvoře je možné zakoupit suvenýry.

o   Každý, kdo Babičku četl, jistě nezapomene na ubohou Viktorku, se kterou si osud tak nehezky zahrál.

o   Splav, do kterého vhodila své dítě, už sice v původním stavu nenajdete, ale třeba se vám podaří najít jeskyni, ve které ukončila svůj život.

Je to prostě místo jako stvořené pro všechny, kdo hledají krásu a klid.

Author: