5 tipů na výlety do jeskyní

1.    Koněpruské jeskyně
Nachází se ve středních Čechách přibližně 7 km od Berouna. Pro veřejnost byly zpřístupněny v roce 1959. Vznikly v devonských vápencích, které jsou staré až 400 milionů let. Jejich celková trasa měří více než 2 km, ale pro veřejnost je zpřístupněna trasa, která měří 620 m. Tato prohlídka trvá přibližně hodinu. Během prohlídky spatříte známé krápníkové varhany. Jedni z prvních průvodců na ně údajně vyťukávali jednoduché melodie pro pobavení návštěvníků. Prohlídka dále pokračuje a vy se přes Marešovu síň a kolem Letošníkovi propasti dostanete až do Proškova dómu, který je považován za nejkrásnější prostor v jeskyních. Nachází se v něm proslavené Koněpruské růžice.
jeskyně speleothems
2.    Bozkovské dolomitové jeskyně
Leží na severním okraji obce Bozkovec. Vznikly silnou činností kyselé vody, která postupně rozpouštěla dolomity. Jeskyně takto vznikaly statisíce let. Jeskyně tvoří dva samostatné systémy chodeb a prostorů, které byly propojeny až při zpřístupňování veřejnosti. V nejnižších částech se nachází podzemní jezera, která jsou největší v Čechách. Dno těchto jezer je poseto mincemi, které tam lidé s oblibou házejí, prý pro štěstí. Veřejnosti je zpřístupněný okruh, který je dlouhý 350 m a jeho prohlídka trvá přibližně 45 minut. V roce 1999 byly prohlášeny za národní přírodní památku.
3.    Punkevní jeskyně
Punkevní jeskyně jsou nejnavštěvovanějším jeskynním systémem v České republice. Nachází se na severu Moravského krasu v národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy. Skládá se ze dvou částí, ze suchých prostorů a z prostorů zatopených vodou. Jeskyně byla zpřístupněna již roku 1909 a plavby na lodičkách se praktikují od roku 1920. Kdyby množství vody nebylo regulováno přístroji, mohlo by snadno dojít k záplavám. Výlet do jeskyně je vhodné spojit s výletem na Macochu. Propast uvidíte zespodu z chodeb jeskyně a pokud chcete nahoru, zvažte, zda zvolíte lanovku, nebo půjdete pěšky.
jeskyně stalagmity
4.    Chýnovská jeskyně
Jeskyně byla objevena roku 1863 a pro veřejnost byla zpřístupněna již roku 1868, jako úplně první z jeskyní na našem území. Jeskyně je unikátní pro barevnost stěn a stropů, kdy žluté, bílé a hnědé mramory střídají vrstvy amfibolitů. Délka trasy pro turisty je 220 m a doba prohlídky je necelých 45 minut. V prostorách, které nejsou zpřístupněny veřejnosti, probíhají speleopotápěčské a speleologické průzkumy. Prohlídka jeskyně je fyzicky náročná, neboť budete muset zdolat bezmála 400 schodů.
5.    Zbrašovské arganitové jeskyně
Nachází se v Teplicích nad Bečvou a byly objeveny na přelomu roku 1912-1913 bratry Chromými. Unikátní jsou svoji výzdobou, kterou tvoří minerál aragonit, kulovité sintrové povlaky a raftové stalagmity. Jedná se o nejteplejší jeskyně na našem území. Teplota v nich je 14,5 °C. Nejnižší části jsou zaplněny oxidem uhličitým.

Author: