Lze výhodně skombinovat kontokorent s kreditní kartou?

U běžného bankovního účtu lze čerpat úvěr, který může přesáhnout i sto tisíc korun, ale pro časová období delší než 3 měsíce jde o velmi nevýhodný produkt. Proč? Jde o to, že kontokorent se úročí velmi vysokým úrokem.
Kontokorent je výhodný pouze u krátkých období k překlenutí finanční tísně, zpravidla tehdy, když se zpozdí výplata a z účtu odchází pravidelné platby např. záloh energií. Tato krátkodobá období mají být řádově pouze dny, nikoliv několik měsíců. Dlouhodobé půjčky a úvěry musí mít mnohem nižší úrokovou sazbu, takové jsou např. spotřebitelské bankovní, ale i nebankovní úvěry, např. od společnosti Home Credit. Některé společnosti umožňují po určité období splácet dokonce i bez navýšení, každopádně se vyplatí využít služeb Internetu a splátkové kalkulačky.
pět komínků

Bezúročné období kreditní karty

Lidé, kteří kontokorent využívají pravidelně a v poměrně delších časových úsecích, by měli vyzkoušet bezúročné období, které poskytuje kreditní karta. Tu lze s kontokorentem vhodně nakombinovat.

Přibližný modelový příklad

Jako příklad můžeme uvést někoho, kdo si chce zakoupit zboží za 10 tisíc korun na úvěr. První rok je zřídit účet s kreditní kartou, za kterou se nic neplatí, neplatí se rovněž za zřízení kontokorentu. Bezúročné období je na kartě, řekněme, 50 dnů. Zboží tedy bude dotyčný platit kreditní kartou a navíc ještě zpravidla získá slevu kolem dvou procent, která zvýhodňuje platby kreditkou.
Ke konci bezúročného období nebude dotyčný  (pro ilustraci) mít k dispozici dostatek volných prostředků na uhrazení půjčky, bude se tedy následně rozhodovat, zda bude platit úrok z úvěru přes kreditní kartu (sazba 1,9% p.m.), nebo do kreditní karty načerpat finance z kontokorentu a platit tedy úrok z něj. Kontokorent je sice úročen sazbou 15% p.a., ale je zde předpoklad, že finance budou k dispozici do dvou měsíců. (Úrok z kreditní karty při ročním úročení vychází na 22,8%.) Na úrocích se celkem tedy zaplatí 252 korun, což je 50 dnů bez úroku na kreditní kartu a 60 dnů na čerpání kontokorentu. 
zvětšení peněz
Kdybychom porovnali kombinaci kreditky a kontokorentu se samotným kontokorentem nebo se samotnou kreditkou, získáme zajímavé údaje: U úvěru na kreditku se zaplatí na úrocích 384 korun a u úvěru na kontokorent dokonce 510 korun! Záleží ovšem na tom, kolik klient platí ročně za vedení kreditní karty. Pokud je roční poplatek za kartu již kolem 400 korun, tato kombinace se u jediné půjčky 10 tisíc korun nevyplatí. U vyšší částky kolem 20 tisíc, nebo u častějších půjček se ale již vyplatí.

Author: