Když Sever válčil s Jihem

Dějiny Spojených států amerických nepatří mezi ty nejdelší, co se světových mocností týká. Nicméně jsou doslova napěchované význačnými historickými událostmi. Jednou z těch vůbec nejznámějších a nejdůležitějších je Americká občanská válka, která je spíše známa pod označením Sever proti Jihu. Na konci krvavého sporu povstaly spojené státy jako demokratický stát a především ekonomická velmoc.

špinavá americká vlajka

Dějinná předehra

Roku 1776 skončila válka za nezávislost 13 kolonií. To dalo vzniknout USA. Příčinou neshod se stal odlišný hospodářský vývoj. Na jihu se rozvíjelo plantážnictví. Místní pěstitelé bavlny na rozsáhlých plochách k práci využívali otroky dovlečené s Afriky, kteří byli zvyklí na horké ponebí. Na severu nebylo tolik úrodné půdy, takže se dařilo spíše průmyslovým závodům. To vedlo k rozdílnosti názorů například v otázce toho, jak bude využívána půda, kterou USA získávaly na západě. Samozřejmě existovala i politická příčina – jih chtěl volnější spojení států, sever pak unii – tedy silnou centrální vládu.
figurky vojáků

Vypuknutí války

V roce 1860 byl zvolen do čela země Abraham Lincoln, představitel Unie. Na jihu se 11 států na protest odtrhlo a vytvořilo Konfederaci. Tento protiústavní krok „ocenila“ Unie vyhlášením války. První ozbrojený útok předvedli Jižané u Fort Sumteru. Přes početní i technologickou převahu zprvu Konfederace činila výrazné zisky. Prvním výrazným vítězstvím Unie byla bitva u Shilohu v roce 1862. Po ní Lincoln zrušil na severu otroctví (zcela pragmaticky – získal tak další masu vojáků). Unie byla v krizi, hroutila se uvnitř. Lincoln tak sáhl k povinné mobilizaci, potlačil povstání v New Yorku. V bitvě u Gettysburgu v roce 1963 pak došlo k definitivnímu obratu. Konfederace utrpěla těžké ztráty a během dalších dvou let války se již nezmohla na obrat. Unijní vojáci postupovali jihem a plenili vybraná města.

Konec a výsledky

12. dubna roku 1865 byla podepsána kapitulační smlouva. U podpisu byl generál Lee za Jih a za sever pak generál Grant. Výsledkem války bylo zrušení otroctví v celých Státech. Ekonomické dopady byly dvojí. Zatímco na jihu došlo k devastaci, severní část zažila boom. Boje vyžadovaly zvýšení výroby, to vyžadovalo vynalézání nových technologií. Na následné obnově si své bohatství vydobyly dnes významné rodiny. Nakonec i jih USA byl zrekonstruován a ekonomicky v následujících desetiletích raketově rostl.


Posted in: Nezařazené

Author: