Počítačový vir – v počítači se chová podobně jako virus biologického původu v lidském těle. Může se jednat o škodlivý program nebo programový kód, který si do svého počítače stáhnete, a bez vašeho vědomí se v zařízení sám spustí. Jeho cílem je primárně získat kontrolu nad zařízením a v nejhorším případě ho i nevratně poškodit. Používá tzv. hostitele, to můžou být například jiné soubory ve vašem zařízení, kam se „naklonuje“. Nejčastěji to bývají soubory s příponou exe; sys; doc nebo xls. Pak už je snadné infikovat i zařízení jiných uživatelů. Z principu počítačového viru vychází i zbytek „škůdců“ a liší se jen v maličkostech.
Scam – přeložíme-li si toto anglické slovíčko do češtiny, znamená to podvod. Rozšířený je hlavně v
e-mailové komunikaci, kdy příjemce obdrží e-mail s nepravdivým obsahem, lživými informacemi nebo falešným oznámením o výhře v loterii případně výhře nějaké drahé elektroniky. Odesílatel většinou prosí o finanční podporu nebo o vaše osobní informace.
Spam – je poměrně známá hrozba se kterou se setkali snad všichni, kteří mají e-mailovou adresu. Na první pohled vypadá nevinně jako nevyžádaná pošta, tzn. reklama a podobně, na ten druhý se jedná o velice jednoduchý způsob, jak se dostat do vašeho zařízení, zablokovat přístup prohlížeče k internetu a s příslibem jeho znovuobnovení požadovat finanční obnos.
Jak poznat, že je váš počítač infikován virem
· PC se zpomaluje nebo přestává postupně reagovat
· Dojde k zablokování
· Samovolné restartování
· Nefunkčnost aplikací či tisku
· Máte zakázaný antivirový program, nelze ho aktivovat
· Mizí programy, které jste sami neodstranili
Způsoby jak chránit své zařízení
· Pravidelná aktualizace operačního systému
· Pravidelná aktualizace webového prohlížeče
· Kvalitní antivirus (volně dostupný je např. Avast, pro uživatele Windows – Windows Defender, ESET)
· Nastavení brány firewall – blokuje přístupu škodlivých aplikací k vašemu zařízení
· Používat silná a různá hesla
· Zálohování dat