Jak vybrat venkovní dlažbu?

Protože druhů venkovních dlažeb je na trhu několik set, není zase takový problém se vzhledem dlažby jako s použitým materiálem. Některé dlažby odolávají silnému tlaku a mrazu, jsou tedy vhodné i na příjezdové cesty, jiným dlažbám použitý materiál nedovoluje konkurovat výše zmíněným dlažbám, mají však i své výhody. Jaká dlažba se tedy nejvíce hodí na vaši zahradu?

kamenná dlažba

V první řadě je důležité rozhodnout se, kde máte v plánu dlažbu pokládat, zda se jedná o místo vystavované přírodními vlivy či nikoliv. Mezi důležité informace při výběru dlažby není pouze tento faktor, důležité je také znát přesnou plochu, kde budete dlažbu pokládat. Vždy si dlažby nakupte o několik balíků více, během manipulace může dojít k zničujícím prasklinám nebo vám jednoduše dlažba nemusí vyjít. Pokud byste pak chtěli dlažbu dokoupit, může se stát, že odstín dlažby bude viditelně odlišný.

venkovní dlažby

Kamenná dlažba

Jedná se o velmi odolné dlažby, které nejsou příliš citlivé na vnější podmínky. Protože však i v přírodě běžně dochází k destrukci hornin, časté námrazy mohou způsobit praskliny. Kamenná dlažba je přesto ideální volbou už jen díky jejímu přírodnímu vzhledu.

Cihlová dlažba

Ideální venkovní dlažba, která se vyznačuje sice vyššími pořizovacími náklady zato skvělými vlastnostmi. Jsou vhodné do míst, kde dochází k silným vnějším vlivům či zvýšeným tlakům. Nevýhodou je zdlouhavější pokládka.

Zámková dlažba

Tato jednoduchá a všemi známá zámková dlažba není příliš vzhledově atraktivní, přesto se jedná o kvalitní a spolehlivou dlažbu. Je vhodná pro rozsáhlejší prostory, kde některé zámkové dlažby umožňují vsak vody do půdy.

Keramické dlažby

Tyto dlažby se budou vyjímat kolem domu či na terase. Protože nejsou odolné vůči tlakům a mrazům, nejsou vhodné mimo zastřešené plochy. Jejich výhoda však spočívá v široké škále výběru.

Author: