Zlatý nápoj z kurkumy

Asijská rostlina Kurkumovník dlouhý, chcete-li Curcuma longa, vyráží v podzemí oddenky, které jsou základní surovinou pro výrobu kurkumy. Je svým složením tak vzácná, že se jí přezdívá i indický šafrán. Oddenky se po sběru očistí a jak uvádí Wikipedie, pak se povaří a následně usuší. Teprve tyto dokonale usušené oddenky se pomelou na jemný prášek žluté až oranžové barvy. Využívat ji můžeme samostatně anebo se z ní vyrábí škrobová moučka známá pod názvem Arrowrot, který lze použít při zahušťování polévek nebo omáček. Stejně tak je i součástí oblíbeného kari koření, které je známé při vaření zvláště indických nebo pakistánských a thajských chutných jídel. V potravinářství se zcela využívá její schopnosti obarvit potraviny, do kterých se přidává, jako jsou vanilkové pudinky a dorty, hořčice nebo k přibarvení knedlíků.

různé koření

Najdete ji i v limonádách a jogurtech, kam se přidává pod svým běžným obvyklým názvem anebo se značí jako barvivo pod zkratkou E 100 a zároveň potraviny pomáhá i konzervovat. Jde o naprosto přírodní barvivo a proto můžete být klidní. Ne každé „éčko“ je zdraví škodlivé. Jsou i zdravá, přirozená, přírodní barviva. Jen je třeba tyto „éčka“ znát, aby nás někdy zbytečně neodrazovala od koupě dobrého pokrmu.

kurkuma chilli

Kurkumu Nakliceno.cz znala už tradiční čínská medicína – ajurvéda, kdy ji léčitelé používali při nastuzení a v případě, že měl někdo problémy s trávením. Je to zároveň i vynikající antioxidant. Ajurvéda pochází ze sanskrtu a ve volném překladu znamená vědění o zdraví, dlouhověkosti a životní síle. Ne nadarmo bohatě využívali vlastností tohoto zdravého a léčivého koření.

Nabídneme vám zklidňující nápoj, který je vhodný pít pozdních odpoledních hodinách, když si chcete udělat příjemnou chvilku pro sebe. Je znám pod názvoslovím „Zlaté mléko“. Teplý nápoj namícháte vysloveně jen z rostlinného mléka. Podle chuti mandlové, kokosové, sójové. Ve sklenici mléka rozmícháte kávovou lžičku koření, přidáte kardamom, špetičku chilli – kdo nemá rád, dodá nastrouhaný zázvor anebo šťávu ze zázvoru a už si pochutnáváte.

Author: