Co dělat, aby náš hlas byl jako zvon

Hlasem vyjadřujeme hodně věcí. Své emoce, názory, radost i žal. Pomáhá nám se mezi sebou domluvit, pracovat a radovat se. Jde o nejefektivnější komunikační prostředek. Většina lidí má tu možnost, že může hlas ovládat a nemá s ním žádné potíže. Ale i o hlas je potřeba se starat. Není pravidlem, že orgány, které jsou za hlas zodpovědné, nepostihne nemoc. Jako u každé zdravotní lapálie existuje mnoho preventivních opatření, která můžeme dodržovat dříve, než poškození hlasu nastane. Vysušená ústní sliznice, škrábání a šimrání v krku zná mnoho z nás. I chrapot nás často provází, zejména v zimních měsících. Snažme se všemu tomuto předcházet.
tři drinky
Typy pro zdravý hlas
–          Pokud kouříte, nekuřte vůbec nebo podstatně omezte kouření. Vdechovaný kouř je škodlivina, která může způsobit chronický katar hlasivek i dýchacího ústrojí. Usazovaný dehet je karcinogenem.
–          Omezte pobyt v zakouřeném prostředí nebo tam, kde je smog. Je to obdoba, jako byste kouřili.
šalvějové bonbóny
–          Omezte nadměrné pití alkoholických nápojů. Lihové nápoje dráždí sliznici hlasivek a dělají tak živnou půdu pro onemocnění tohoto orgánu.
–          Nepřetěžujte hlas křikem, enormním mluvením nebo nezvyklou výškou hlasu. Pokud se cítíte hlasově indisponováni, ulevte si šeptáním.
–          Dodržujte pitný režim. Správně zvlhčení sliznice je k dobru našeho hlasu. Dva až tři litry vlažných tekutin denně je pro tělo optimální.
–          Pokud to není nutné, nekašlejte, neodkašlávejte ani jinak nedrážděte hlasové orgány.
–          V místnostech udržujte přiměřenou vlhkost vzduchu. Suchý vzduch dráždí naše dýchací ústrojí i hlasivky. Zvlhčovače lze koupit v obchodě nebo si je improvizovaně vyrobit třeba mokrou látkou na topné těleso.
–          Dbejme na to, abychom chodili narovnaní a správně drželi páteř. Svaly jsou tak ve správném postavení a naše hlasové i dýchací ústrojí může bez překážek správně pracovat.
–          Vyvarujte se střídání vdechování studeného a teplého vzduchu bez pozvolného přechodu.

Co dělat, aby náš hlas byl jako zvon
2.5 (50%)2

Author: